Wybieramy kosz na śmieci

0
364
kosze-na-smieci

Najważniejszą cechą, na którą zwracamy uwagę wybierając różne przedmioty codziennego użytku jest komfort użytkowania. Zasada ta dotyczy także wyboru koszy na śmieci, które powinny odznaczać się funkcjonalnością i wygodą eksploatowania. Warto również by były estetycznie wykonane oraz pasowały zarówno rozmiarami jak i kolorystyką do naszego wnętrza. Są to jedne z najczęściej używanych przez nas przedmiotów, możemy je spotkać nie tylko w kuchni, ale praktycznie w dowolnym pomieszczeniu. Wybór odpowiedniego kosza teoretycznie nie powinien być dla nas problemem, lecz duży wybór skutecznie może przysporzyć bólu głowy. Dobry kosz pozwoli nam nie tylko na łatwe opróżnienie śmieci, ale również ich segregację, dzięki której będziemy mogli skutecznie dbać o środowisko. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, który powinien ułatwić, jaki kosz na śmieci wybrać.


 

Rozmiar i kształt kosza na śmieci

Kształt kosza powinniśmy dobrać biorąc pod uwagę ergonomię oraz indywidualne upodobania. Pojemniki prostokątne lub kwadratowe, bez problemu będzie można dopasować do wewnętrznej przestrzeni w szafce. Wielkość i pojemność kosza uzależnijmy przede wszystkim od ilości śmieci, jakie codziennie produkujemy oraz od powierzchni, jaką mamy do zagospodarowania w szafce. Najczęściej bowiem odpadki przechowujemy w szafce zlewozmywakowej, w której, ze względu na komorę zlewozmywaka i przyłącza wodno-kanalizacyjne, może nie być wystarczająco dużo miejsca na bardzo wysoki lub szeroki pojemnik. Warto więc przed zakupami dokonać pomiarów dostępnej powierzchni oraz wewnętrznych wymiarów szafki.

Pojemność

W sytuacji gdy nie ogranicza nas rozmiar naszego pomieszczenia podstawowym parametrem, którym powinniśmy kierować się w trakcie wyboru kosza na śmieci jest jego pojemność. To, jak duży powinien on być zależy od liczby mieszkańców oraz wielkości pomieszczenia, w którym miałby być on przechowywany. Im jest większy, tym dłużej będzie trwało jego zapełnienie. Zakup śmietnika o pojemności 70 l może wiązać się z nieprzyjemnym zapachem, co może przyciągnąć owady oraz robaki. Lepiej jest więc zainwestować w mniejszy pojemnik, który należy opróżniać co kilka dni. Jego pojemność wynosi około 30 l. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce na dodatkowe kubły do segregacji plastiku, szkła czy makulatury.

Materiał

W zależności od aranżacji wnętrza kuchni, miejsca, w którym pojemnik będzie przechowywany, oraz estetycznych preferencji możemy postawić na produkty zrobione z różnych materiałów. Najbardziej popularne są kosze z metalu bądź tworzywa sztucznego. Kosze plastikowe sprawdzą się w szafce pod zlewem i innych miejscach, w których nie będą mocno widoczne. Są dostępne w niższych cenach, lecz niestety są bardziej podatne na uszkodzenia. Jeżeli kosz, będzie postawiony w otwartej przestrzeni warto zdecydować się na stal nierdzewną, ponieważ wtedy będzie też mógł pełnić funkcję dekoracyjną.

Dodatkowe udogodnienia

Kosze kuchenne często wyposażone są w funkcjonalne opcje i wyposażenia pojemników, by gospodarowanie odpadkami było jeszcze mniej problematyczne. Podział kosza na kilka komór czy antypoślizgowe podkładki, które zapobiegają przemieszczeniu się oraz rysowaniu podłogi podczas jego korzystania to tylko niektóre z licznych udogodnień. Pojemniki mogą posiadać zdejmowaną pokrywę, jednak o wiele praktyczniejsza jest uchylna lub podnoszona za pomocą nożnego pedała, dzięki czemu sprawnie i bez użycia rąk będziemy mogli wyrzucać śmieci czy nieczystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here